Astma czyli choroba, z można zupełnie normalnie żyć

Mająca charakter przewlekły choroba zapalna oddechowych dróg którą niestety jest astma ma coraz bardziej powszechny charakter i powoli staje się schorzeniem w typie cywilizacyjnym. Według najnowszych szacunków można prognozować, iż obecnie cierpi na nią nawet 20% populacji w Polsce, a równie duży odsetek może nie zdawać sobie nawet sprawy, że na astmę choruje. Absolutnie jednak nie powinniśmy zignorować objawów, które się pojawiają. Nieleczona astma nawet może powodować śmierć.
Jakie mamy symptomy astmy typu oskrzelowego?
Najważniejsze to kaszel niekiedy bardzo uciążliwy i duszności nie tylko te skrajne trudności z oddychaniem. Najczęściej występują w godzinach porannych, ale czasami mogą się też nasilać w odpowiedzi na kontakt z alergenami lub innymi czynnikami wziewnymi.

Czym właściwie jest astma?
Astma oskrzelowa to utrzymujący się przewlekły stan zapalenia naszych oskrzeli. Rozwija się często na gruncie alergii na pyłki albo też czynniki w formie pokarmowej. Choroba niestety ma charakter nieuleczalny i będziemy borykać się z jej obecnością aż po kres dni które nam zostały. Jednak prowadzona w odpowiednim trybie terapia i zdrowy, dopasowany do możliwości pacjenta styl życia sprawią, że astma nie przełoży się wcale na znaczne obniżenie życiowego komfortu. Dokładnie zestawione przyczyny powstawania astmy są wciąż nieodkrytymi.

Diagnoza astmy
Ciężka w diagnozie jednoznacznej choroba. We wcześniejszym stadium daje ona bowiem bardzo niejednoznacznie przedstawiające się objawy, które mogą dzisiaj także być przez wiele chorób innego typu. Ale nawracające dolegliwości w dolnych drogach oddechowych, zadyszka, świst w oddechu, duszności powinny nas skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, później natomiast u specjalisty. Wyszukiwanego za pomocą frazy: pulmonolog Wejherowo albo w innym mieście. Powinniśmy poddać wykluczeniu również takie złożone schorzenie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc związana ze zwężeniem dróg oddechowych.

Tylko spokojnie
Astmę możemy ambulatoryjnie leczyć, w codziennym leczeniu rolę przejąć może nawet lekarz pediatra. Leki do zwalczania astmy dzielą się generalnie na sterydowe i niesterydowe. Ich działanie będzie się opierało na rozszerzaniu oskrzeli co ułatwia oddychanie oraz na znoszeniu obecnego w strukturze oskrzelowej zapalenia. Przewlekły stan zapalny prowadzi bowiem do powstawania zwapnień nieodwracalnego zniszczenia tkanki w oskrzelach. A to już poważne.