Jak powinniśmy wybierać firany?

Na co powinniśmy zwracać uwagę, przy okazji wybierania odpowiednich firan do naszego mieszkania? Pytanie to mogłoby wydać się niektórym osobom błahe, czy też nawet śmieszne. Nie ma natomiast się tu czemu dziwić. Rozpoczynając remont w danym pokoju, czy też czasami całym mieszkaniu, wybór takiego detalu jakim jest firana zostawiamy na sam koniec, bądź też nawet nie zastanawiamy się nad tym, co kupujemy. Idziemy do sklepu, wybieramy pierwszą, lepszą firankę o nawet ładnym wzorze i nic nas więcej nie interesuje. I tutaj popełniamy błąd. Aranżacja wnętrz jest to proces powolny i bardzo dokładny, więc nawet takiej drobnej rzeczy jak firana, powinno się poświęcić trochę swojej uwagi.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję w naszej codzienności odgrywają firanki. Nie tylko zdobią one nasze okno, ale i dają nam poczucie prywatności z dla od ciekawskiego wzroku sąsiada. Chronią one nas również przed słońcem. Bardzo dużo jednak zależy też od materiału, z którego zostały uszyte. Niestety nie wszyscy zwracają na niego uwagę. Co zatem musimy wiedzieć przed zakupem tego tak ważnego w aranżacji wnętrz elementu?

Po pierwsze musimy zadać sobie pytanie, jaki chcemy uzyskać efekt. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo rodzajów firan, zaczynając od tych, które przepuszczają słońce, jak i tych, które zaciemniają nam całe pomieszczenie. Jak widać materiał ma znaczenie, a więc warto przybliżyć jego podstawowe rodzaje.

Firanki z markizety

Zapewne niejedna osoba nie spotkała się z tą dziwną nazwą, która określa najbardziej popularny rodzaj firan na rynku. Markizeta jest to odmiana dzianiny. W dużym przybliżeniu można porównać ją do drobnej siateczki, która w zależności od rodzaju, ma różnej wielkości oczka. Prawdziwą zaletą takie firanki jest to, że nie trzeba jej prasować, przez co zaoszczędza się bardzo dużo czasu, przy jednocześnie dobrej prezentacji na tle okna. Na pewno spodoba się to osobą, które nie przepadają za tego typu czynnościami. Aranżacja wnętrza przy takim dodatku na pewno zyska na efekcie. Takie firanki idealnie sprawdzą się na oknach, które znajdują się w małym pomieszczeniu. Dzięki temu, że są zwiewne i przepuszczają światło, sprawią, że pokój wizualnie się nam powiększy.

Firanki z organzy

Firanki z tego materiału na pewno sprostają oczekiwaniom osób, którym zależy na doświetleniu swojego pomieszczenia, gdyż przepuszczają one bardzo dużo światła. Charakteryzują się w głównej mierze tym, że ich powierzchnia jest błyszcząca i często różnorodnie zdobiona elementami haftowanymi, czy też nadrukowywanymi. Niestety, w przeciwieństwie do markizety, po upraniu należy ją wyprasować, na co z niezadowoleniem zareagują osoby, które chciałyby mieć za sobą jak najszybciej domowe obowiązki. Z pewnością jednak aranżacja wnętrza wzbogaci się o ten estetyczny element.

Firany z woalu

W przeciwieństwie do wcześniej przedstawianych materiałów, firany z woalu nie przepuszczają tak dużo światła, można wręcz odnieść wrażenie, że są półprzezroczyste, co doskonale sprawdzi się chociażby w ciągle doświetlonych miejscach, czy też sypialni. Woal zalicza się do grupy jednych z najlżejszych materiałów. Dzięki umiejętnemu i dokładnemu upięciu układa się on w piękne fałdowania, które stają się ozdoba dla naszego okna, jak i całego pomieszczenia.

Materiałów, które wykorzystuje się do szycia firan, jest całe mnóstwo, Przedstawione tutaj tylko trzy z nich miały za zadanie zwrócić naszą uwagę na aspekty, które często są pomijane przy okazji procesu, w którym myślimy nad tym, jak zaaranżować przestrzeń naszego pomieszczenia. Pamiętajmy, najmniejsze elementy decydują o tym, jak będzie wyglądał urządzony przez nas pokój.